Rogaliki z jabłkami

Rogaliki z jabłkami

Kolejny przepis z zeszytu mamusi. Rogaliki zawsze kojarzyły mi się z jesiennego – zimowy wieczorami. Czas przypomnieć sobie przepis i zaprezentować na blogu.

Składniki:

  • 2-3 jabłka (kwaskowe)
  • 4 szklanki mąki
  • 25 dag margaryny
  • 5 dag masła
  • 2 żółtka
  • pełna łyżka cukru pudru
  • 1 mała gęsta śmietana (szklanka)
  • 5 dag drożdży
  • szczypta soli
  • odrobina cynamonu (opcjonalnie)
  • cukier kryształ i brązowy (opcjonalnie (do posypania rogalików z wierzchu)

Jabłka myjemy, obieramy ze skórki, wykrawamy gniazdo nasienne i kroimy cząstki na mniejsze kawałki (tak jak do ciasta z jabłkami). Możemy do jabłek dodać trochę cynamonu jak ktoś lubi.

reklama


W międzyczasie w małym rondelku rozpuszczamy masełko, które odstawiamy do ostygnięcia (będziemy nim smarować środek rogalików).

Śmietanę rozcieramy z drożdżami, żółtkami i cukrem. Margarynę siekamy z mąką i dodajemy śmietanę z resztą roztartych składników. Całość razem zagniatamy starając się nie wyrabiać za długo ciasta.

Ciasto (odrywając po większym kawałku) rozwałkowujemy na grubość około 3 mm i wykrawamy kwadraty o wymiarach około 10 na 10 cm. Te smarujemy ostudzonym, rozpuszczonym masełkiem i nakładamy farsz. Zlepiamy je składając na pół, potem zawijamy mały trójkącik do góry (bardzo dokładnie, bo w przeciwnym razie podczas pieczenia nam się uniesie do góry – tak jak mnie przy niektórych rogalikach) i boki do „tyłu” i do „środka”.

Po prostu formujemy rogaliki :)

Wykładamy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i posypujemy cukrem (ja część białym, część brązowym).

Pieczemy w temperaturze 200 C aż do momentu zezłocenia się. Podajemy ostudzone.

Ale była wieczorna rozpusta :)

Tagi: , ,
fold-left fold-right
Betty
Szczęśliwa mężatka i mama Zuzi. Gotuję, bo lubię! Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują cię do kuchennych eksperymentów. Zobacz również mój profil Beata Filak na Google+

3 odpowiedzi to Rogaliki z jabłkami

  1. ANIA G pisze:

    tak dla informacjii pominełaś w przepisie ile ma być maki pszennej-myśle ze 500g.
    przepis jest świetny robie tez rogaliki ale zamiast smietany daje mleko.pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Nemi pisze:

    Domowe rogaliki – mniam, muszą znikać błyskawicznie;)

    Odpowiedz
  3. Betty pisze:

    ANIA G – dzięki, nie zwróciłam uwagi na ten błąd! Już poprawione – w przepisie mam 4 szklanki.

    Nemi – wierz mi, że zniknęły nadspodziewanie szybko ;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>